Natalia i Maks na 11. miejscu w Saitamie!
18.11.2019 00:00

Za nami Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2019. W Saitamie zostały rozdane najcenniejsze medale w obecnym sezonie. Natlia Kaliszek i Maksym Spodyriev zajęli bardzo dobre, 11. miejsce!

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev zajęli 11. miejsce w konkurencji par tanecznych, osiągając łącznie 183,30 pkt., jedynie o dwa punkty mniej niż na Mistrzostwach Europy w Mińsku. Jest to ich najlepsze miejsce w karierze! Mistrzowie Polski byli piątą parą taneczną z Europy w stawce ponownie wyprzedzając parę z Hiszpanii (Sara Hurtado/Kirill Khaliavin) oraz parę z Wielkiej Brytanii (Lilah Fear/Lewis Gibson). Do pierwszej dziesiątki zabrakło niewiele, ale to co powinno cieszyć wszystkich kibiców to fakt, że nasi reprezentanci osiągali bardzo dobre i równe wyniki w ostatnich miesiącach, utwierdzając swoją pozycję w światowej czołówce. Natalia i Maks bardzo pozytywnie spuentowali świetny sezon 2018/2019, zajmując nie tylko najlepsze miejsce w swojej karierze, ale również jedno z najlepszych miejsc w historii występów polskich par tanecznych na Mistrzostwach Świata - dotychczas najwyższe, 7. miejsce na Mistrzostwach Świata w 1975 roku zajęli Teresa Weyna i Piotr Bojańczyk.

Zupełnie inaczej sezon zakończył Igor Reznichenko - Mistrz Polski zajął 35., ostatnie miejsce w konkurencji solistów. Igor popełnił mnóstwo błędów w programie krótkim, za który uzyskał jedynie 50,15 pkt. Z pewnością nie był to udany sezon trzykrotnego Mistrza Polski. Na najważniejszych zawodach Igor nie potrafił pokazać pełni swoich możliwości. Jego wyniki w ostatnim roku były poniżej oczekiwań i niestety w Saitamie nie nastąpiło przełamanie, za które mocno trzymaliśmy kciuki. Igor bez wątpienia ma duży talent, potrafi wykonywać bardzo trudne elementy jak 3A i 4T, ale musi popracować nad przygotowaniem mentalnym do rywalizacji na dużych imprezach i umiejętnością zaprezentowania swoich możliwości na wypełnionej kibicami arenie.

W rywalizacji o medale nie zabrakło wielkich emocji i kilku niespodzianek. Do największych z nich należy srebrny medal w konkurencji solistek, który wywalczyła zawodniczka z Kazahstanu, Elizabet Tursynbaeva, która jest również... zawodową skrzypaczką! Elizabet przeszła do historii jako pierwsza zawodniczka, która na seniorskich Mistrzostwach Świata wylądowała skok z czterema obrotami (w programie dowolnym wykonała pięknego, poczwórnego Salchowa). W konkurencji solistek bezkonkurencyjna była Mistrzyni Olimpijska Rosjanka Alina Zagitova. Grono medalistek uzupełniła druga Rosjanka Evgenia Medvedeva. Zawiodły faworytki gospodarzy - wszystkie trzy Japonki zajęły miejsca tuż za podium. Najbliżej medalu była Rika Kihira, która niestety zerwała próbę potrójnego Axla w programie krótkim. Błąd ten kosztował ją ok. 10 pkt. i pozbawił srebrnego medalu.

Za niespodziankę można uznać również brązowy medal wywalczony przez Amerykanina Vincenta Zhou, który w pokonanym polu zostawił kilku faworytów. Po złoty medal, podobnie jak rok temu, sięgnął Amerykanin Nathan Chen, który pokonał dwukrotnego Mistrza Olimpijskiego Yuzuru Hanyu. W programie krótkim wszystkich zaskoczył inny Amerykanin Jason Brown, który pomimo niewykonywania skoków z czterema obrotami zajmował wysokie, drugie miejsce.

Złoty medal w konkurencji par tanecznych, ze znaczną przewagą nad konkurentami, wywaliczyli Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron. Na drugim stopniu podium stanęli Rosjanie Victoria Sinitsina i Nikita Katsalapov, a z brązowym medalem z Japonii wyjechali Madison Hubbell i Zachary Donohue. Aż siedem czołowych par przekroczyło granicę 200 pkt!

Z kolei w parach sportowych na najwyższym stopniu podium stanęli Chińczycy Wenjing Sui i Cong Han. Za plecami srebrnych medalistów z Pjongczangu uplasowały się dwa Rosyjskie duety Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov oraz Natalia Zabiiako / Alexander Enbert. W pierwszej części konkurencji słabiej spisali się Mistrzowie Europy i brązowi medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Francuzi Vanessa James i Morgan Cipres, którzy pomimo bardzo dobrego programu dowolnego nie zdołali odrobić strat do podium i zajęli ostatecznie 5. miejsce.

Mistrzostwa Świata w Saitamie zwieńczyły międzynarodową rywalizację seniorów w sezonie 2018/2019. W kwietniu zostanie rozegrany jeszcze Drużynowy Puchar Świata w Fukuoce (JPN) z udziałem sześciu reprezentacji: Rosji, USA, Japonii, Francji, Włoch oraz Kanady.

Z kolei na krajowym podwórku wciąż trwa rywalizacja o medale Mistrzostw Polski w kolejnych kategoriach wiekowych. W najbliższy weekend w Cieszynie odbędą się Mistrzostwa Polski Młodzieżowców i Novice. Zapraszamy do Hali Widowsikowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków.