PZŁFOficjalna strona internetowa Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego

Prezes PZLF

Zenon Dagiel

Zenon Dagiel urodził się w1951 r. w Warszawie. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego - kierunek nauczycielski oraz specjalizację z rekreacji ruchowej. Ponadto zdobył specjalizację z zakresu pływania uzyskując stopień trenera II klasy. Ukończył także studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej - specjalność obronność państwa oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu administracji samorządowej. Aktualnie członek Zarządu PKOl, Przewodniczący Komisji Sportu Młodzieżowego i Nadziei Olimpijskich.

Polski Związek
Łyżwiarstwa Figurowego

ul. Łazienkowska 6a
00-449 Warszawa

NIP: 526-16-78-146
REGON: 000866567

tel: (22) 623 85 64
tel./fax. (22) 629 52 07
e-mail: office@pfsa.com.pl

2007r. Mistrzostwa Europy w Warszawie
Po latach usilnych starań Związkowi udaje się zorganizować mistrzostwa Europy w Polsce. Zawody rozgrywają się w Warszawie, na obiekcie Torwar I. Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobywają swój drugi brązowy medal Mistrzostw Europy.

2004r. Brązowy medal Mistrzostw Europy
Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobywają swój pierwszy brązowy medal na Mistrzostwach Europy.

Rok 2000 przynosi kolejny srebrny medal Mistrzostw Europy, zdobyty ponownie przez Dorotę Zagórską i Mariusza Siudka.

1999r. Srebrny medal Mistrzostw Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata
Dziesięć lat po triumfach Grzegorza Filipowskiego polska para sportowa- Dorota Zagórska i Mariusz Siudek- odnosi wielkie sukcesy na arenach europejskich i światowych. Od tej pory wszystkie większe osiągnięcia w polskim łyżwiarstwie figurowym (do 2007r.) będą zasługą Doroty i Mariusza.

W 1994r. Mistrzostwo Świata Juniorów zdobywają Sylwia Nowak i Sebastian Kolasiński.

1989r. Srebrny medal Mistrzostw Europy i brązowy medal Mistrzostw Świata
Rok 1989 był najlepszym w karierze Grzegorza Filipowskiego.

W 1985r brązowy medal Mistrzostw Europy zdobywa Grzegorz Filipowski.
Jest to jak dotąd najlepszy w historii polski łyżwiarz startujący w konkurencji solistów. Był pierwszym solistą na świecie, który wykonał na zawodach kombinację dwóch potrójnych toeloopów (1980r.)

W 1957r. powstał Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego.
Odtąd PZŁF i PZŁS zaczęły istnieć jako dwie oddzielne i niezależne organizacje. Pierwszym prezesem PZŁF-u został pan Zbigniew Iwasiewicz, wielokrotny mistrz Polski w jeździe solowej w latach 30- tych ubiegłego stulecia. W latach następnych ster PZŁ-u przejmowali panowie: Bolesław Machcewicz, Wojciech Michalik, Janusz Wachowiak (pełnił władzę w Związku przez 4 kadencje). Od 2001r. prezesem jest pan Zenon Dagiel.

1956r. Konkurencja tańców na lodzie
Dopiero w 1956r. do konkurencji w mistrzostwach Polski włączone zostały pary taneczne. Pierwszymi złotymi medalistami w tańcach na lodzie byli Anna Bursche- Lindner i Leon Osadnik.

Lata 1950-1956 to okres reżimu i sowietyzacji administracyjnej. Wszystkie stowarzyszenia i związki sportowe wcielone zostały do Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Panowała "duszna" atmosfera, przepełniona socjalistyczną ideologią. Łyżwiarstwo figurowe, kojarzone z elitarnością, przeżywało szczególnie dotkliwie ten okres.

Lata powojenne
Największą osobowością pierwszego powojennego pokolenia była pani Anna Bursche- Lindnerowa. Od 1949r. przez kolejne pięć lat królowała w mistrzostwach Polski w konkurencji solowej. Od 1954r. do 1956r. razem z Leonem Osadnikiem była mistrzynią Polski w parach sportowych. Z tym samym partnerem przez kolejne dwa lata wygrywała mistrzostwa Polski w konkurencji par tanecznych.

W 1934r. brązowy medal Mistrzostw Europy zdobyli Zofia Bilorówna i Tadeusz Kowalski. Polska para na przestrzeni wielu lat odnosiła znaczne sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych, ostatecznie osiągając trzecie miejsce w mistrzostwach Europy.

1930 Konkurencja solistek i "Torkat"
Do rywalizacji w mistrzostwach Polski dołączyły solistki. Na światowych arenach królowała wówczas Sonya Henie, a w Polsce pierwszą złotą medalistką krajowych mistrzostw była Barbara Chachlewska. W tym samym roku do użytku oddano sztuczne lodowisko w Katowicach. Torkat stał się ważnym ośrodkiem sportowym na Śląsku, gdzie wyłonionych zostało wielu utalentowanych łyżwiarzy.

1922 Pierwsze Mistrzostwa Polski
Mistrzostwa odbyły się w dwóch konkurencjach- solistach i parach sportowych. Mistrzem Polski został Władysław Kuchar, późniejszy sędzia imprez międzynarodowych. W parach sportowych pierwsze miejsce zdobyło małżeństwo Olga i Henryk Przedrzymirscy. W tym samym roku siedziba PZŁ została przeniesiona do Warszawy na ulicę Wilczą 22. Dziś biuro Związku mieści się w Towarze II przy ulicy Łazienkowskiej 6a.

1921 Polski Związek Łyżwiarski
Trzy organizacje: Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, stołeczne A/S oraz Lwowskie Towarzystwo Łyżwiarzy utworzyły Polski Związek Łyżwiarski z siedzibą we Lwowie. PZŁ działał w ramach dwóch dyscyplin: łyżwiarstwa figurowego oraz szybkiego. Jako pierwszy prezesurę objął pułkownik Aleksander Burkowski. Związek został członkiem międzynarodowej organizacji łyżwiarskiej ISU (istniejącej od 1892r.).

1908r. Mistrzostwa Europy w Warszawie
Po raz pierwszy w Warszawie została zorganizowana największa impreza łyżwiarska w Europie. Mistrzostwa odbyły się na lodowisku w Dolinie Szwajcarskiej.

1869r. Towarzystwo Łyżwiarskie
Powstałe we Lwowie Towarzystwo było pierwszą polską organizacją łyżwiarską (choć Polski nie było wówczas na mapach politycznych Europy). Wielu wychowanków tego prężnie działającego ośrodka konkurowało z doskonałymi wówczas Wiedeńczykami.

Pierwsze polskie ośrodki łyżwiarstwa figurowego rozwijały się na terenach zaboru austriackiego w galicyjskim Lwowie i w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku. Sztuczne lodowiska powstawały również w Warszawie. W1865r. w warszawskim Ogrodzie Łazienkowskim, otworzona została pierwsza ślizgawka publiczna w mieście. Aktywne spędzanie zimowych dni zyskało rzesze fanów, więc w krótkim czasie powstało znacznie więcej sztucznych lodowisk. A wśród nich te najpopularniejsze: w Ogrodzie Saskim i ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej. W latach 80-tych XIXw. działalność rozpoczęło lodowisko w Parku Krakowskim (na łąkach pod Krakowem).

Początki łyżwiarstwa w Polsce. Panowie w cylindrach, Panie w tiurniurach... Ślizganie się po zamarzniętych kałużach i stawach nawet bez odpowiedniego sprzętu na nogach od wieków bawiło ludzi. Jednak dopiero w połowie XIX stulecia wśród elity towarzyskiej większych miast pojawiła się moda na bardziej sportowe potraktowanie łyżwiarstwa i wykonywanie rozmaitych figur na lodzie używając przy tym prymitywnego, jak na dzisiejsze czasy, sprzętu. W tym okresie łyżwiarstwo znacznie chętniej było uprawiane przez panów niż panie, dla których obcisłe gorsety i tiurniury przeszkadzały w jeździe...

Skład Zarządu PZŁF

Prezes:Zenon Dagiel
 
Wiceprezes d/s Szkoleniowych:Tascher Jacek
Wiceprezes d/s Organizacyjnych:Kostecki Marek
 
Członkowie:Baryła Jolanta
Bernadowska Bożena
Dubrówko Danuta
Gordon-Półtorak Halina
Hebel-Szmak Aniela
Mydlarz-Chruścińska Iwona
Niźnikiewicz Zbigniew
Olesińska Katarzyna
Rusiecka Magdalena
Sierocka Anna
Tewanian Sarkis
Wikłacz Jan

Struktura Zarządu PZŁF

Kliknij aby powiększyć...

Skład komisji Rewizyjnej oraz Dyscyplinarnej

Komisja RewizyjnaBekisz Teresa
Kowalska Izabela
Lachowicz Ewa
Pałasz Olga
Sobków Małgorzata
 
Komisja Dyscyplinarna:Chrzanowski Rafał
Dramiński Marcin
Półtorak Aleksander
Radziewski Mariusz
Rał Piotr
Reszka Agnieszka
Syzdół Maciej
Utrata Robert
Wójcik Jakub